Записатися на прийом
Пн-Пт 10:00 - 20:00 Сб 10:00 - 17:00

Атравматичне видалення зубів: процедура, яку ніхто не розуміє

16-07-2021

Якщо ви напишите в пошуковій системі «атравматичне видалення зубів», то отримаєте майже 11 тисяч результатів, але, напевно, жоден з них не розкриває тему повністю. 
 
Більш того, існує думка, що видалити зуб — простіше простого: похитати його, раз-два і готово. Ми вважаємо, що видалення зубів — справжнє мистецтво! Стоматологу-хірургу потрібно зробити маніпуляції точно і акуратно, в процесі не «перекопати» щелепу, обійтися без вивиху суглоба і травм кістки.

Далі потрібно правильно сформувати і заповнити лунку зуба кров'ю, щоб виключити її запалення і забезпечити швидке загоєння. А перед тим, як відпускати пацієнта з кабінету — лікарю необхідно дати індивідуальні рекомендації пацієнту по догляду за лункою зуба під час її відновлення. 
 
І, якщо в результаті процедури лунка зуба заживає швидко і у пацієнта немає ускладнень (а їх буває близько 20-ти різновидів!), таке видалення зуба можна назвати атравматичним.

Далі в статті — розповідаємо детальніше про процеси і етапи атравматичного видалення зубів.

Чим відрізняється атравматичне видалення зуба

Видалення зуба — це в будь-якому випадку травма для оточуючих зуб тканин.

«Класична» екстракція зуба дозволяє видалити будь-який зуб (передній, ікло, жувальний, «вісімку»), але у неї є один великий недолік: навколишні зуб тканини пошкоджуються під час процедури. Через це лунка зуба довго заживає, може виникнути кровотеча, запалення та ін.

Атравматичне видалення зуба — це комплекс заходів спрямованих на акуратне видалення зуба і максимальне збереження кісткових структур, які його оточують. 
 
Тобто мета атравматичного видалення зуба — мінімізувати травматичність операції, щоб забезпечити найкоротші терміни реабілітації після операції, а також відсутність або мінімізацію ускладнень.

Чому це важливо:

Якщо після видалення зуба виникає запальний процес, то кількість кісткової тканини в місці видаленого зуба зменшується пропорційно обсягу запального процесу.

У разі, коли після видалення потрібно робити імплантацію, знадобиться відновлення кісткової тканини. І, чим менше запалень після видалення, тим більше формується власної кісткової тканини — і потреба в нарощуванні кістки (синус-ліфтинг) знижується.

атравматичне видалення зуба

Види атравматичного видалення зуба

Незважаючи на те, що і класичне видалення може бути атравматичним (якщо стоматолог-хірург слідує правильному алгоритму видалення), стоматології — в маркетингових цілях — називають «атравматичним» видалення, яке проводиться за допомогою спеціальних апаратів. 

Таблиця нижче показує, які інструменти використовуються для процедури атравматичного видалення зубів. Ми також додали в таблицю класичне видалення, щоб можна було порівняти всі методи видалення.

Вид видаленняОпис, інструментПеревагиНедоліки

Класичне

Також може бути атравматичним. Ефективність видалення залежить від майстерності і фізичної сили стоматолога-хірурга

Вартість

Якщо проведено з порушенням процедури, то пошкоджуються колозубні тканини, може бути проблемне загоєння лунки зуба
Атравматичне, системою видалення коренівВ корінь зуба вкручується спеціальний «шуруп», для видалення використовується ефект важеляНе потрібно розхитування зуба, тому навколишні тканини не ушкоджуютьсяВ Україні практично немає клінік, в яких проводять таку процедуру видалення
Атравматичне, боромКорінь розрізається алмазним стоматологічним боромВ руках умілого хірурга не поступається пьезотому. Можна використовувати для атипового видаленняВимогливий до навичок хірурга
Атравматичне, п'єзотомомСпеціальний ультразвуковий апарат п'єзотом «розрізає» корінь на частини, після чого стоматолог дістає їх пінцетомМінімальне пошкодження тканин, швидке загоєння. Можна використовувати для атипового видаленняВартість
Атравматичне, експериментальнеУ цьому методі стінки кореня стоншуються тими ж свердлами, які використовуються для імплантаціїМінімальне пошкодження, відразу готується лунка для установки імплантуНе підходить для всіх видів видалення, вимагає майстерності стоматолога

Як бачите, відповідь на питання «що таке атравматичне видалення» не така однозначна — багато варіантів процедури, багато використовуваних інструментів і занадто багато маркетингу. 
 
Ми, стоматологи клініки WDR на Позняках, не знаємо який найбільш популярний вид атравматичного видалення зубів в Києві, але із задоволенням можемо розповісти пацієнтам, яку методику найчастіше використовуємо ми.

Як проходить атравматичне видалення зубів

Етапи атравматичного видалення:

  1. Знеболення. Якщо видаляється зуб на верхній щелепі, то найчастіше для знеболювання стоматологи використовують інфільтраційну анестезію ( «заморожування»), а якщо видалення проходить на нижній щелепі — провідникову і інфільтраційну.
  2. Підготовка видалення. Десну відокремлюють від поверхні зуба: за допомогою спеціальних інструментів (періотомов) навколо зуба акуратно розсікаються періодонтальні зв'язки (тканина, яка тримає зуб в лунці).
  3. Екстракція. Якщо коріння зуба не викривлені, зуб видаляють за допомогою спеціального інструменту — елеватора, рідше — за допомогою щипців. Якщо ж коріння викривлені, або зуб ретинований (не прорізався або прорізався не в повному обсязі), лікар ділить зуб на частини хірургічним бором і дістає його фрагментами.
  4. Кюретаж лунки зуба. За допомогою ще одного інструменту — кюрети — лунка зуба очищається від осколків і уражених тканин (якщо такі є).
  5. Підготовка загоєння. Іноді, для виключення запалення лунки (альвеолита) і формування кров'яного згустку, в лунці розміщується гемостатический матеріал просочений антисептичним розчином.
  6. Накладення шва. Для ушивання лунки, ми використовуємо нейлоновий шовний матеріал. Це міцний, повністю синтетичний матеріал, який забезпечує надійну підтримку ушитих тканин і не збирає наліт. Важливо пам'ятати, що ушивання лунки необхідно не у всіх випадках.

Нікітюк Віталій Валерійович
Експерт матеріалу: Нікітюк Віталій Валерійович
Cпеціалізація: Лікар-стоматолог, хірург, імплантолог
Досвід роботи: Понад 10 рокiв
Безкоштовна консультація цього лікаря:

Вердикт стоматолога клініки WDR «Вайдер» на Позняках

Якщо не звертати увагу на маркетинг і йти за процедурою, то будь-яке видалення зуба буде атравматичним. 
 
Попросіть стоматолога-хірурга розповісти вам про методику видалення зуба до того, як погодитесь на процедуру, особливо якщо ви плануєте в майбутньому установку імпланта. Атравматичне видалення зуба забезпечує збереження необхідного обсягу кістки, а значить, імплантація пройде успішно.

Будьте здорові і посміхайтеся!

Філіп Кісельов
Філіп Кісельов

Директор клініки WDR на Позняках

Філіп Кісельов