Записатися на прийом
Пн-Пт 10:00 - 20:00 Сб 10:00 - 17:00

Як визначити, чи потрібні мені брекети?

11-10-2021

Брекети ставити чи ні?

Не всі наділені від природи такою розкішшю, як рівні і білосніжні зуби. І, якщо ваші не стоять стрункими рядами, напевно вже не раз відвідувала думка — чи є сенс пройти курс лікування для вирішення естетичних і медичних проблем. Адже це саме те, для чого потрібні брекети.

Так, ви нічого не переплутали. Якщо зубки стоять не так, як зазвичай малюють на картинках для ілюстрації правильного прикусу, крім естетичної сторони питання є ще й наслідки для стоматологічного та загального здоров'я.

Треба визначити, чи дійсно ортодонтичне лікування допоможе зубам? Чи варто ставити брекети? Що і в якій послідовності робити?

Щоб почати, можна зробити кілька дуже простих кроків. Почнемо з самостійного огляду зубів.

Брекети ставити чи ні

Криві зуби і щільність їх розташування

Це про те, що називається скупченість зубів. До ознак належать зуби, які начебто сидять боком, накладаються один на одного, виступають із загального стрункого ряду вперед або назад. Таку проблему найчастіше і вирішують носінням брекетів.

Для того, щоб переконатися в тому, що зуби скупчені, потрібно скористатися зубною ниткою. Якщо потрібні значні зусилля для того, щоб протягнути її між зубами — ймовірність необхідності консультації у ортодонта значно підвищується.

Мимоволі виникає питання — які чинники впливають на появу скупченості і кривизни розташування зубів?

Ключові фактори:

 • Тут мова може йти про спадковість. Цікаво те, що нам від одного з батьків дістається одна щелепа і друга від іншого. І занадто великі зуби можуть не міститися, від чого і відбувається їх зміщення;
 • Вісімки, або зуби мудрості, виштовхують всі інші при своєму прорізуванні. Таким чином передні зуби, так як їм нікуди подітися від цього тиску «вилазять один на одного» і «бочком, бочком»;
 • Втрата своїх постійних зубів призводить до руху зубів, що залишилися, для заповнення порожнечі. Так щелепа «захищається» від нерівномірного навантаження на суглоби при кусанні і жуванні;
 • Занадто рано чи пізно віддалені молочні зубки, які формують правильне місце для постійних.

На що такий стан зубів впливає? Скупчені, занадто щільно розташовані один до одного зуби можуть сильно ускладнити гігієну дома. Навіть для стоматолога провести комплексну професійну чистку для таких щелеп це завдання не з легких.

Наслідком накопичення нальоту на зубах, в місцях, де чистити занадто складно, можуть бути такі явища, як карієс, аномальний знос емалі і захворювання ясен.

Для володарів такого розташування зубів, ризик отримати діагноз, як пародонтит, занадто високий, щоб про це не турбуватися.

Продовжимо огляд.

Великі проміжки між зубами

Не тільки скупченість є показання до ортодонтичного лікування. Якщо з якої-небудь причини відсутні постійні зуби, вони мають непропорційно маленький розмір або великі проміжки — це може порушити роботу прикусу і всієї вашої щелепи.

Огляньте свій прикус

Відбиток щелепи при укусі. Розгляньте його так, як детективи розглядають відбитки пальців на місці злочину. Якщо між верхньою і нижньою щелепою велика відстань, будь-яка з щелеп занадто виступає або, навпаки западає - Не буду приховувати, пора на огляд до спеціаліста.

Можливо, побоювання не підтвердяться і ви почуєте чудові новини. Ну, а якщо лікар все ж рекомендує лікування, немає сенсу відкладати. Чим раніше почнете, тим легше і швидше закінчите.

В яких випадках чекаємо вашого дзвінка для узгодження часу консультації:

 • Верхні зуби, які виступають за нижні при прикусі, покриваючи більше половини їх видимої поверхні;
 • Нижні зуби, які виходять за верхні при прикусі;
 • Встик, як «стінка на стінку». Спойлер — такий стан призведе до швидкої і зайвої стертості;
 • Верхні зуби, які ховаються в глибині нижньої щелепи — таке розташування тягне за собою асиметрію обличчя.

Проблема з прикусом, на що впливає?

 • Коли прикус зміщений, збільшуються шанси на утворення зубного нальоту (м'якого і твердого, який з часом йде під ясна і призводить до розхитування і втрати зуба);
 • Неправильне розташування щелеп може викликати труднощі і неприємні відчуття при відкушуванні і жуванні. Це призводить до болю і навіть шлунково-кишковому дискомфорту;
 • Зсув щелеп призводить до напруження м'язів щелепи і, як наслідок, до постійних головних болів;
 • Розташування зубів з аномаліями може привести до травми ясен і піднебіння.

Брекети — для чого потрібні

Брекети — для чого потрібні

Ми продовжуємо розглядати ситуації, які допомагають розібратися, навіщо ставлять брекети на зуби. Розглянемо інші симптоми.

Їжа, яка застряє в зубах

А це, крім не надто приємних відчуттів, ще й прекрасне середовище для розмноження бактерій. А бактерії і продукти їх життєдіяльності призводять до різних захворювань зубів і ясен. Карієс — адже це бактерія, ви не забули?

Брекети можуть усунути кишені і проміжки між зубами, в яких так люблять затримуватися залишки їжі і бактерії.

Свіжість дихання

Стійкий або часто повторюваний неприємний запах з рота, може бути ознакою проблем з роботою шлунково-кишкового тракту. А також, це може вказувати на те, що бактерії розгулялися між кривими або скупченими зубами. А може вказувати на появу кишень під яснами, в яких накопичився гній, що часто є продовженням історії про не надто ретельну гігієну і рідкісні походи до стоматолога-гігієніста на професійну чистку зубів.

Дефекти мови від неправильного прикусу

Якщо є питання до чіткості вимови будь-якого типу звуків і шепелявість, напевно, ви та людина, кому потрібні брекети. Ортодонтичне лікування може допомогти усунути дефекти мови, вирівнявши зуби і щелепу.

Болі в щелепі

Якщо ваша щелепа зміщена, а це якраз відбувається при неправильному прикусі, це викликає додаткове навантаження на скронево-нижньощелепні суглоби.

Це ті «шарніри», які кріплять щелепи до голови, якщо сильно спростити. Навіщо потрібні брекети в такому випадку? Скоби зможуть вирівняти щелепи, виправити прикус і як наслідок, рівномірно розподілити навантаження на суглоби.

Коли потрібно ставити брекети

Є багато причин і показань, які приводять людей до ортодонтичного лікування.

Іноді пацієнти вдаються до нього для вирішення незначних естетичних питань. Брекети, в такому випадку, для чого потрібні? Для того, щоб отримати рівні, здорові зуби. А останнім часом стійкість придбала ідея про те, що здорові і красиві зуби ще й ознака благополуччя і дисциплінованості їхнього власника, це крім здоров'я і краси.

Однак, є причини безпосередньо пов'язані з якістю життя і здоров'я. При наявності істотних відхилень питання чи варто носити брекети не стоіть, рекомендації ортодонта — однозначно так!

Готовність жити з брекетами

Якщо ви дорослий, потрібно бути готовим носити брекети в середньому 12-24 місяці.

А після зняття конструкції положення вирівняних зубів фіксується ретейнерами-скобами, які кріпляться з внутрішньої сторони зубів.

Важливо на початку прийняти рішення бути терплячим і дисциплінованим, готовим до довгострокових зобов'язань.

Звичайно ж тут треба додати і те, що носіння брекетів тягне за собою зміни в раціоні харчування і підвищену увагу до догляду.

догляд за брекетами

Читайте в нашому блозі: Гігієна порожнини рота при ортодонтичних конструкціях

 

Підліткам для вирівнювання зубів потрібно значно менше часу, а дітям взагалі можна запобігти розвитку патологій за допомогою регулярного носіння пластинок. 

Це пояснюється тим, що у дорослої людини кістки вже сформовані і більш мінералізовані, зуби вже «запам'ятали» своє положення і всі зміни потрібно проводити повільніше і закріплювати результат довше.

Рекомендується на огляд у ортодонта призводить діток, починаючи з п'яти років. У цьому віці вже можна запобігти викривленню положення зубів, які з молочних змінюються на постійні.

Друзі з брекетами

Ніщо не дає такого розуміння, як практичний досвід. Людина, яка вже в ортодонтичному лікуванні, розповість всі побутові та організаційні нюанси, ситуації з якими зіткалася і способи їх вирішення.

АЛЕ!!!! Не замінить лікаря, не зможе встановити діагноз і призначити курс — тут правда тільки в описі побуту і нюансів життя з брекетами на зубах. 

Ціна на брекети

Розрахунок можна починати з ціни близько 10000 гривень на одну щелепу. Передбачити також треба і бюджети на візити для огляду і коригування 1 раз місяць або раз на квартал при носінні самолігуючих брекетів.

Брекети бувають різні, з відповідними відзнаками за ціною.

Як мінімум ми знаємо, що вони поділяються за типом:

 • конструкції на лігатурні і самолігуючі;
 • фіксації на лінгвальні та вестибулярні;
 • матеріалу на металеві, керамічні, сапфірові і комбіновані.

Вибір конструкції і впливає більшою мірою на загальний бюджет лікування. Найнадійнішими і стійкими в експлуатації вважаються металеві лігатурні, але їх носіння неможливо приховати. Хоча це зараз нікого не бентежить, носити брекети і мати рівні і здорові зуби дуже модно)) З них і починається прайс.

А самі непомітні і ніжні це сапфірові самолігуючі брекети. Вони хороші ще і тим, що плановий огляд проводитися один раз в три-чотири місяці, ідеальний варіант для тих, хто часто буває у від'їзді. Вони мають найвищу ціну.

Слушна порада! Можливо, ви маєте медичну страховку, покриття якої включає лікування у ортодонта. Ми співпрацюємо і надаємо повний пакет документів для компенсації витрат. Зверніться за інформацією в сервіс центр вашої страхової, так як це відмінний спосіб скоротити витрати із сімейного бюджету.

Ваш стоматолог-терапевт

Так, це не профільний фахівець. Це ваш зубний лікар, який зацікавлений у вашому стоматологічному здоров'ї і зможе вас направити.

А хто ставить брекети? — Це вже стоматолог-ортодонт, фахівець з вирівнювання прикусу.

У будь-якому випадку перед установкою брекетів, необхідно провести повну санацію зубів і порожнини рота. Це означає, кажучи простою мовою, що брекети ставлять на здорові зуби.

Так що зустріч зі стоматологом-терапевтом напевно неминуча, бажаю вам отримати задоволення :)

Стороженко Катерина Валеріївна
Експерт матеріалу: Стороженко Катерина Валеріївна
Cпеціалізація: Лікар-стоматолог, ортодонт, кандидат медичних наук
Досвід роботи: Понад 8 рокiв
Безкоштовна консультація цього лікаря:

Альтернатива брекетам

А що, якщо не брекети? Якщо вам потрібно рішення без довгого курсу лікування у ортодонта, альтернативою може бути установка вінірів.

Вінір — це керамічна накладка на зуб, яка може виправити незначні естетичні недоліки. Цей варіант гарний ще й тим, що результат можна отримати протягом швидкого часу — від двох тижнів і насолоджуватися голлівудської естетикою.

Брекетів теж є безліч варіантів, від відомих всім металевих скоб до практично непомітних, якщо не починати говорити про елайнери. Але це вже інша історія, яку ми обов'язково розповімо.

Те, що можна стверджувати впевнено — на сьогоднішній день немає такого поширеного діагнозу, з яким лікар-ортодонт не зможе впоратися.

Ми пропонуємо рішення для ортодонтичного лікування в різних бюджетах, підберемо найефективніший протокол лікування і будемо вас супроводжувати протягом всього курсу.

Приходьте знайомиться з нашим стоматологом-ортодонтом Стороженко Катериною Валеріївною. Вам гарантовані найприємніші враження від спілкування та відповіді на всі питання на зрозумілій мові.

До зустрічі в стоматології WDR Вайдер на Позняках.

Світлана Бетер
Світлана Бетер

Керуючий партнер клініки WDR на Позняках

Світлана Бетер