Записатися на прийом
Пн-Пт 10:00 - 20:00 Сб 10:00 - 17:00

Як вибрати брекети, які краще для дітей та дорослих

31-05-2022

Вступ

Почнемо з того, що у багатьох людей при згадці слова «брекети» уява малює якусь громіздку та безглузду конструкцію у роті людини.

Мені хочеться розвіяти цей міф і представити брекети, як елегантний та дуже стильний ортодонтичний апарат. Сучасні брекети привабливі, їх можна прикрашати під побажання пацієнта. А ще, я все частіше чую від підлітків про те, що брекети — це дуже модно.

Якщо вам з якоїсь причини стало цікаво почитати про те, як вибрати брекети, які бувають брекети і які брекети швидше вирівнюють зуби, то як кажуть «велком і завжди раді».

Технічні характеристики і більш розгорнута інформація про те, які бувають аномалії у формуванні зубного ряду, що призводить до викривлення прикусу та зубів і як відбувається виправлення прикусу брекетами ми розповіли у загальному розділі.

У цій статті більше інформації для тих, хто на стадії ухвалення рішення та вибір вже не в тому, носити чи не носити брекети на зубах. Тут більше про те, які брекети краще вибрати?

Які фактори варто враховувати при виборі брекетів

Вибір — це і приємно, і трохи болісно одночасно. Нижче в таблиці критерії, які бажано враховувати при виборі ортодонтичного апарату. І коли ви вибиратимете які краще ставити брекети, кожна з цих характеристик торкнеться вас більшою чи меншою мірою. Жити з брекетами не день і не один тиждень, так що:

Критерій для вибору брекетівМеталеві брекетиКерамічні та сапфірові брекетиЛінгвальні брекети
Ціна на брекетиНизькаВисокаДуже висока
ЕстетикаНизькаВисокаДуже висока
Тривалість лікування1-1,5 роки

1,5-2 роки

2-3 роки

Спосіб встановленняМеталеві брекети (замочки) кріпляться до зовнішньої частини зубів, у яких закріплюється дугиБрекети (замочки) кріпляться до зовнішньої частини зубів, закріплюється коригуюча дугаБрекети кріпляться до внутрішньої сторони зубів
Особливості догляду

Ортодонтична зубна щітка, віск, іригатор, йоржики

Ортодонтична зубна щітка, іригатор, йоржики

Ортодонтична зубна щітка, віск, іригатор, йоржики

Легкість доглядуСкладно, потрібно докладати зусиль для ретельного очищенняЛегко очищаються, але конструкція тендітна і вимагає акуратного, дбайливого доглядуДуже складно доглядати
ВидимістьДуже помітніЛедь помітніЗовсім не помітні

Біль

Незначна, трохи вище у перші дні після встановленняБезболісні, відчувається як незначний тиск на зубиДуже болючі, практично неможливо звикнути місяцями

Ефективність 

Дуже ефективні навіть у найскладніших випадкахЕфективні за більшості діагнозівРезультат менш передбачуваний, хоча при деяких показаннях можуть працювати результативніше за інші

Які бувають брекети

Виходячи з вищесказаного, можна скласти загальний портрет потенційного пацієнта на кожну із систем. Пограємось?

Кому підходять металеві брекети

Це може бути людина, яка:

 • старше 12 років;
 • готова дисципліновано чистити брекети та зуби від залишків їжі за допомогою йоржиків та ортодонтичної зубної щітки;
 • з больовим порогом, що дозволяє перший тиждень після установки обійтися малою дозою знеболювальних препаратів, а краще взагалі без них;
 • використовує іригатор щодня перед сном і це програма мінімум;
 • раз на 4-6 тижнів відвідує плановий огляд і корекцію у свого ортодонта;
 • вміє вибирати колір гумок із задоволенням та азартом;
 • зможе легко, або з зусиллям, но відмовитися від усієї твердої та в'язкої їжі. Тут доведеться нудьгувати за горішками, шоколадними батончиками, карамельками, жувальними гумками тощо. І яблуко, щоб з'їсти, треба порізати на часточки, а відкусити від цілого можна буде вже після зняття брекетів, доведеться почекати.
 • не соромиться того, що оточуючі бачать неозброєним оком металеві брекети на зубах і готовий цим пишатися!)

Кому підходять керамічні брекети

А тут може бути людина, яка прочитала інформацію в абзаці вище та «хоче ще». Додати можна:

 • питання естетики посмішки для якого — це не просто маркетингове словосполучення, а важливий критерій у комплексі стоматологічного здоров'я;
 • готовність до деяких обмежень у харчуванні, тому що доведеться виключити продукти не лише надто тверді та в'язкі, але й із сильними барвниками. Причому брекети фарбуватимуться не лише від продуктів зі штучними барвниками, а й від натуральних. До зустрічі через два роки буряк, яскраві ягоди, червоне вино та морквяні фреші... Але результат точно вартий того, повірте поки що тільки на слово;
 • здатність акуратно і дбайливо ставитися до досить тендітної та дорогої конструкції на своїх зубах. Ці брекети виготовлені з матеріалів, які не готові винести грубе чищення, пережовування твердої їжі та інші експерименти на міцність, яка точно не є їхньою сильною стороною;
 • тим кто не переносить больові відчуття, тут знайде своє заспокоєння. Тиск на зуби має бути, від цього вони змінюють становище. Але в порівнянні з іншими системами ця і сапфірова — найніжніші;
 • тим кто розуміється на красі і носитиме свої тільки як найкращі брекети;
 • тим кому через професію чи спосіб життя необхідно постійно перебувати перед камерою, знімаються у кіно чи ведуть свій влог у соціальних мережах. Багато зірок вибирають ці брекети тому, що їх практично не видно.

Кому підходять сапфірові брекети

Це може бути людина, якій відомо все, що описано раніше і дуже важливо, щоб брекети були дуже красивими.

А вони справді більше схожі на ювелірну прикрасу на зубах, ніж на апарат для вирівнювання зубів.

З такими хочеться постійно посміхатися так, щоб всі бачили цю красу. Так, за це доведеться викласти кругленьку суму. Але це можна розцінювати і як інвестицію у свій імідж, а не тільки у здоров'я.

Які брекети краще для дітей

Давайте домовимося про те, що коли йдеться про ортодонтичне лікування пацієнтів, у яких свої зуби ще молочні або ж частково змінилися постійними, ще можна провести виправлення за допомогою пластинок на зуби.

Навіть найкращі брекети не будуть призначені через те, що можна пояснити, що й зробить ортодонт під час консультації.

Якщо вам чи вашій дитині ще не виповнилося 12 років, тиск брекетів на цьому етапі формування кістки та коріння зуба буде надто інтенсивним.

Виправлення відбувається не лише на рівні поверхні зуба, яку ми бачимо над яснами. Тієї, що ми звикли називати зубом, а стоматологи використовують термін коронкова частина зуба. Саме частина, тому що під яснами знаходитися найцікавіше, а нас у даному контексті може цікавити розташування коріння в кістці. На етапі ніжного дитячого розвитку щелеп тому і застосовують пластини, тому що їх тиск значно більш щадний.

У віці 12-18 років щелепи активно формуються, кістки відмінно реагують на тиск і всі тканини пластичні і податливі. Це означає, що лікування, яке побудоване на принципі насильного утримання зубів у заданому положенні, пройде максимально комфортно, безболісно і швидко.

До уваги батьків, які сподіваються на «все вирівняється само і переросте» — напевно так не буде. Не сподівайтеся на чудеса, приходьте з дитиною на консультацію до ортодонта. 

Не потрібно доводити ситуацію з формуванням прикусу і розташуванням зубів у ряді до стану, коли у підлітка вже встигнуть сформуватися комплекси, страхи та упередження. Ми знаємо, як важливо у молодому віці дбати про ментальне здоров'я та емоційний стан, усі там були. І зовнішній вигляд має більше значення, ніж іноді можуть думати батьки зі своїми пріоритетами.

Що ще важливо проговорити, це те, що будь-який вік тут вказаний дуже умовно. Кожна людина росте і формується зі своєю швидкістю, і це нормально. Враховуючи те, що розвиток дітей відбувається нерівномірно, стоматолог після огляду та розгляду результатів рентгенологічних досліджень зможе сформувати індивідуальний план лікування та надати аргументовані під ваш конкретний випадок рекомендації.

Яка брекет система найкраща для встановлення дітям, за наявності такої можливості за показаннями? Тут швидше за все ми говоритимемо про найпростіші і найдієвіші. Так, металеві брекети найнадійніші і простіші у догляді.

Вибираючи, які краще ставити брекети, треба враховувати, як доглядати за ортодонтичною конструкцією під час курсу лікування, який триває в середньому два роки. І тут найпростіший і надійніший варіант, особливо якщо пацієнт не відрізняється високим рівнем завзяття в чищенні зубів та дисципліни в харчуванні.

Які брекети краще для дорослих

Для того щоб відповісти на запитання які брекети краще для дорослих, ще не придумали кращого способу, ніж консультація у стоматолога-ортодонта (пробачте, що знову про це нагадую).

Але якщо все ж таки узагальнити, можна «великими мазками» пройтися за ключовими характеристиками. Види брекетів, які найкращі? Погнали)

Лінгвальні брекети — з якими процес лікування проходить хоч і не надто комфортно для пацієнтів, але має і свої переваги. Вони не помітні оточуючим вас людям, тому що їхня головна відмінність від усіх інших полягає в тому, що вони кріпляться зсередини. І ще увагу привертає вартість таких ортодонтичних конструкцій, але якщо для вас це не головний критерій дуже можливо.

Металеві брекети — найефективніший і невибагливий вигляд. Такі брекети старанно рухатимуть зуби в заданому напрямку протягом усього курсу лікування, а це в середньому два роки. Найвибагливіші в домашньому догляді. Витримують підлітків. Найбюджетніший варіант. З того, що ви можете розцінити як недолік — естетика. Ці конструкції не приховати від оточуючих. Але можна прикрасити стильними резиночками, що зазвичай роблять наші пацієнти.

Керамічні або сапфірові — якщо вирішальним фактором є естетична сторона питання нам сюди. Вони практично непомітні на зубах пацієнта, що може бути важливим для людей з публічним способом життя або для тих, хто виступає чи знімається у кіно, блогах. Вони досить ніжні в носінні, доводиться дотримуватися більш строгих правил харчування (вони фарбуються). Так, за це доводиться доплачувати. Зате як гарно)

Стороженко Катерина Валеріївна
Експерт матеріалу: Стороженко Катерина Валеріївна
Cпеціалізація: Лікар-стоматолог, ортодонт, кандидат медичних наук
Досвід роботи: Понад 8 рокiв
Безкоштовна консультація цього лікаря:

Висновок

Брекети, які вибрати для дорослого, підлітка чи молодшої дитини? Відповідь на це запитання ви не прочитаєте в інтернеті, а почуєте на прийомі ортодонта. І на кінцеву пропозицію впливатимуть багато факторів: вік, загальна клінічна ситуація за результатами досліджень, спосіб життя, рівень дисциплінованості, можливість регулярно відвідувати ортодонта для планових оглядів, індивідуальні очікування, побажання, фінансові можливості та інше.

Так як виправлення прикусу це досить тривалий курс лікування, потрібно підібрати той варіант, який дасть результат і не завдати значного дискомфорту в побуті пацієнта.

Не намагайтеся самостійно поставити собі діагноз та підібрати лікування, зазвичай це закінчується лише поганим настроєм.

Залишайте заявку у формі, телефонуйте або заходьте прямо до нас у стоматологічну клініку WDR Вайдер у Києві, на Позняках і ми разом підберемо зручний час для вашого візиту та знайомства з ортодонтом.

Світлана Бетер
Світлана Бетер

Керуючий партнер клініки WDR на Позняках

Світлана Бетер