Записатися на прийом
Пн-Пт 10:00 - 20:00 Сб 10:00 - 17:00

Причини популярності фотополімерної пломби

23-06-2021

Найчастіше стоматологічні історії пацієнтів починаються так: «Була маленька дірочка в зубі, практично непомітна. Я довго відкладав візит до стоматолога — у мене ж є робота, сім'я і інші турботи...». 
 
І все б нічого, але за таким початком зазвичай слідує: «А потім зуб почав боліти / відколовся ще шматочок зуба... і ще один / почався флюс...а потім я нарешті дійшов до стоматології і тут почалося...»

У той же час у пацієнтів, які регулярно відвідують стоматолога, таких історій не буває: якщо на зубі з'являється невеликий скол або карієс, лікар відразу ж лікує і встановлює пломбу, щоб зупинити процес руйнування зубних тканин.

Чому потрібно відновлювати зуб після ушкодження?

Якщо не відновити зуб, починається простий, але не зовсім приємний ланцюжок логічних подій:

чому важливо відновлювати зуб пломбою

Якщо це все скоротити до мінімуму, то висновок буде таким: ніхто не хоче втрачати зуби, тому пацієнти намагаються підтримувати їх цілісність і здоров'я.

Напевно, саме з цієї причини наші пращури намагалися «заліпити» зуб хоча б воском, щоб не видаляти його завчасно :)

Хто взагалі придумав встановлювати пломби в зуби?

Це питання ще складніше, ніж «що з'явилося раніше, курка чи яйце?»

Установка пломби для відновлення втраченої частини зуба проводилася пращурами-наших-пращурів-наших-пращурів ще 14 000 років тому. Тоді як пломби використовували різні матеріали: віск, свинець, золото і навіть цинк. Напевно, від таких пломб було більше проблем, ніж користі, але цього ми не знаємо, тільки здогадуємося.

Не будемо вдаватися в деталі древніх методів пломбування зубів, хоча там було безліч цікавих варіантів, від установки дерев'яних щелеп — до видалення пошкоджених зубів з подальшою імплантацією здорових зубів загиблих солдат...

З чого роблять пломби?

Краще давайте поговоримо про еволюцію пломбувальних матеріалів.

У 19 столітті з'явилися перші цементні пломби: вони були надійними, міцними (на той час — найміцнішими), а також зручними в установці. Але у них вистачало і недоліків:

  • тверднуть протягом 2-3 годин після установки (пацієнт у цей час мріє про їжу); 
  • цемент ненадійно кріпиться на зубні тканини, тому часто такі пломби випадають. Так відбувається через особливості матеріалу, а не неякісної установки. Відповідно, пацієнтам потрібно повторно записатися на прийом і перелікувати зуб; 
  • помітні в зубному ряду, так як цемент відрізняється за кольором і зовнішнім виглядом від зубної тканини.

Зараз цементні пломби можуть встановлювати в державних установах в якості безкоштовного відновлення зубів. У сучасній стоматології цей матеріал практично не використовується.

У 20 столітті стався черговий виток еволюції: замість цементних пломб лікарі почали використовувати композитні матеріали, які тверднуть під світлом ультрафіолетових променів (ця властивість притаманна матеріалам — фотополімерам, звідси і назва — «фотополімерні пломби»).

Такі пломби в порівнянні з цементними:

  • надійніші; 
  • міцніші;
  • краще фіксуються на зубах; 
  • миттєво тверднуть; 
  • візуально виглядають так само, як і рідний зуб; 
  • легко коригуються в процесі установки.

Фотополімерні пломби — теж не ідеальні. Однак на даний момент, вони є кращим рішенням для відновлення пошкоджених зубів. Основний недолік таких пломб — поступова втрата естетики, тому їх потрібно оновлювати. І, якщо на жувальних зубах це не дуже помітно, то на передніх — дуже (тому для відновлення естетики передніх зубів використовуються не пломби, а вініри).

Так чому ж сучасна пломба така гарна?

Відповідь — практичність.

На установку фотополімерної пломби лікарю необхідно в середньому 40 хвилин. Установка проходить без болю, тому що лікарі клініки WDR застосовують сучасну анестезію і кращі алмазні бори для препарування уражених тканин.

Крім цього, лікарю зручно коригувати фотополімерний матеріал і заново відтворити коронку зуба. Це вдається зробити за рахунок поетапного нанесення композиту. Після процедури стоматолог-терапевт сточує зайвий обсяг пломби, який заважає пацієнтові при жуванні і змиканні щелеп. Ця процедура виконується так, що після обточування і полірування пломби пацієнт навіть не помічає місця з'єднання тканин зуба з фотополімером.

Також, відтінок фотополімерної пломби легко скорегувати під природний колір зубів. За рахунок цього, пломба не виділяється на тлі зубів.

Ще одна перевага фотополімерною пломби — вартість. Відновлення зуба фотополімером в стоматології WDR «Вайдер» на Позняках варіюється в межах 700-1200 грн (в залежності від обсягу відновлюваної частини зуба і необхідності лікування каналів).

Також фотополімерний матеріал використовується не тільки для лікування зубів з карієсом, а й для реставрації переднього зуба.

переваги фотополімерної пломби

Недолік фотополімерної пломби — недовговічність

І справа навіть не в погіршенні естетики фотополімера: з часом між пломбою і тканинами зуба порушується герметичність: з'являються мікротріщини, в які проникають бактерії.

В результаті такий процес розгерметизації призводить до розвитку вторинного карієсу всередині зуба. Тобто, зуб може виглядати ідеально здоровим зовні, але всередині - може бути серйозна проблема, яка рано чи пізно дасть про себе знати.

Фотополімерні пломби варто міняти і в результаті погіршення естетики. Особливо це стосується зубів в зоні посмішки. В середньому, стоматологи WDR рекомендують оновлювати фотополімерні пломби кожні 3-5 років: так вдасться підтримувати і естетику, і мінімізувати шанс розвитку вторинного карієсу.

як уникнути вторинного карієсу
Висновки

Установка фотополімерної пломби, напевно, найпопулярніша стоматологічна процедура, яка дозволяє поліпшити естетику і відновити втрачені частини зубів.

Також, фотополімерна пломба — відмінна і доступна інвестиція в здоров'я зубів: за 40 хвилин пацієнт може поліпшити естетику або відновити коронку зуба на найближчі роки.

Безкоштовна консультація цього лікаря:

Якщо у вас залишилися питання, чекаємо вас на безкоштовну консультацію в стоматологічній клініці WDR «Вайдер» на Позняках;)

Бережіть себе!

Світлана Бетер
Світлана Бетер

Керуючий партнер клініки WDR на Позняках

Світлана Бетер