Записатися на прийом
Пн-Пт 10:00 - 20:00 Сб 10:00 - 17:00

Прекрасне дитинство — час радості, пустощів, вражень і, звичайно ж, формування основи для здоров'я у вже дорослому житті, в тому числі стоматологічного.

40% людей на планеті мають рівні зуби по праву народження. Всім іншим ця розкіш цілком доступна, але за умови своєчасної турботи, певної дисципліни та оптимізму.

Виправлення прикусу та вирівнювання зубів у дитячому віці проходить значно швидше і легше. І за відчуттями, і для сімейного бюджету. У тому числі за рахунок вартості пластинок для вирівнювання зубів, ціна на які істотно нижча, ніж на незнімні ортодонтичні конструкції.

Читайте в нашому блозі: Як визначити, чи потрібні мені брекети?

Що таке пластинка на зуби

Це пластинка для вирівнювання зубів, апарати для ортодонтичного лікування або, як кажуть ще, “дужки”. Всі ці назви використовуються серед лікарів та пацієнтів.

Такі конструкції не купиш у магазині, вони виготовляються у лабораторних умовах за індивідуальними зліпками пацієнта. Пластинки знімні, тобто самостійно, їх можна помістити в ротову порожнину і дістати, коли це необхідно.

Пластинки в ортодонтії завжди будуть складатися з:

 • безпосередньо пластини, які виготовлені з гіпоалергенного пластику. Вони можуть бути м'якої або середньої жорсткості, абсолютно різного дизайну. Навіть у кольорах улюбленого супер героя пацієнта, із сердечками, зірочками, єдинорогами та паровозиками. Форма точно відповідає анатомічній формі піднебіння пацієнта. Таке прилягання дає можливість утримувати дугу, що вирівнює, під час щоденного носіння пластинки для зубів;
 • дроту або дуги. Цей елемент конструкції грає головну роль. Виготовлений із надміцного сплаву титану та нікелю, здатний при будь-якому навантаженні повертатися у вихідне, задане положення. Саме дуга тримає зуби у потрібному положенні. Тут або зуби або дріт, а при ортопедичному лікуванні перемога завжди за пластинкою для вирівнювання зубів. Дріт може бути підібраний різної товщини, залежно від ситуації пацієнта.

Пластинка працює дуже м'яко. Сила тиску на зуби є достатньою для вирівнювання зубів, але при цьому не завдає шкоди корінням та емалі.

Навіщо встановлюють пластинки на зуби

Дитячий вік вважається найбільш підходящим для виправлення неправильного прикусу та вирівнювання зубчиків. Щелепи тільки формуються і під впливом ортодонтичного апарату можна вирішити стоматологічні завдання за досить короткий період і при цьому витратити оптимальний бюджет. Пластини для вирівнювання зубів дуже популярні і ортодонт рекомендує використовувати їх для усунення дефектів, аномалій і корекції зубів, що нерівно ростуть.

Скоби частіше використовують для ортодонтичного лікування дітей та підлітків. Оскільки дія пластин для вирівнювання зубів порівняно м'яка, застосовувати їх можна на етапі формування зубного апарату. Оптимальний вік 6-12 років, але за певних показань курс лікування можна проводити дітям починаючи вже з 3-х років.

Пластинка для зубів: показання до встановлення

У яких випадках лікування за допомогою пластинок для зубів може бути ефективним? Ми завжди рекомендуємо індивідуальну консультацію у ортодонта, займатися самодіагностуванням справа невдячна.

Проте є загальний перелік ознак того, що є необхідність ортодонтичного лікування. Можете побачити, що вашій дитині або вам особисто необхідно:

 • усунути щілини між зубами як передніми (діастема) так і по всьому зубному ряду (треми);
 • поставити або повернути на передбачене місце зуби, які при клінічній ситуації, що склалася, змістилися;
 • запобігти прогнозованому викривленню положення одного або декількох зубів;
 • закріпити, тобто зафіксувати зуби у заданому положенні;
 • прискорити або уповільнити зростання та розвиток однієї чи обох щелеп;
 • вплинути на форму щелепи та/або ширину піднебіння;
 • виправити прикус, тобто вирівняти положення верхньої та нижньої щелепи щодо один одного.

Протипоказання до встановлення

Так, вони є. Ортодонтична пластинка для вирівнювання зубів не є надто складною конструкцією, проте не можна починати лікування, поки:

 • у ротовій порожнині є зуби, пошкоджені карієсом;
 • у пацієнта захворювання дихальної системи;
 • загострення хронічних захворювань;
 • запальні процеси у ротовій порожнині;
 • виразки, рани, болячки в роті та на губах;
 • застудні захворювання, закладений ніс тощо.

Усі зазначені протипоказання стосуються переважно тимчасових станів пацієнта, після одужання можна розпочинати курс ортодонтичного лікування.

За наявності інших, складних та особливих обставин необхідно додатково консультуватися з лікарем.

Якими бувають пластинки на зуби?

У загальноприйнятій класифікації, з чого починається поділ на види ортодонтичних пластинок — це спосіб фіксації. Їх є два — знімний і незнімний.

Незнімні скоби на зуби — це мало відомі пацієнтам конструкції, які використовують для лікування досить рідко і тільки для верхньої щелепи. Такий ортодонтичний апарат фіксується за допомогою металевих лапок та кілець на моляри (жувальні зуби). Пластикова основа, в яку закріплений гвинт, який виконує роботу з розширення зубного ряду.

А ось знімними пластинами проводитися лікування протягом 12-18 годин на добу.

Далі трохи складніше, але розберемося з цим. Отже, як ще відрізняється одна ортодонтична пластинка від іншої:

 • однощелепні, які встановлюють на одну щелепу. Показанням до призначення такої ортодонтичної конструкції може бути деформація/звуження/укорочення зубного ряду або окремо взятих зубів. У конструкції передбачена пластина та гвинти, які власне і чинять тиск на зуби, що сприяє їх поверненню на задане місце. Такого типа пластини призначають як дітям, так і дорослим пацієнтам;
 • двощелепні, відповідно установка передбачена на обидві щелепи одноразово. Принцип роботи та конструкція вже описані у попередньому абзаці;
 • з пружинними механізмами, які називаються штовхачами. Такі пластинки в ортодонтії застосовують лише при лікуванні дефектів верхньої щелепи;
 • з ретракційною дугою для роботи з передніми зубами обох щелеп. Робота апарату побудована на пружинній здатності дроту, що входить в конструкцію;
 • з рукоподібним відростком, для вирівнювання окремих зубів. Пластину для вирівнювання встановлюють на щелепу, а відросток тиску на зуб і рухає його в заданому напрямку;
 • апарат Френкеля, мабуть один із тих, який влаштований складніше. Сама конструкція складається з металевого каркаса, до якого кріпляться додаткові пристрої, за показаннями. Хороший тим, що одночасно можна працювати з різними видами прикусу;
 • апарат Андреза-Гойпля. Одягається пацієнту на обидві щелепи та може одночасно працювати з декількома аномаліями та дефектами;
 • апарат Брюкля для виправлення прикусу передніх зубів, але тільки на нижній щелепі.

Як встановлюють пластинки у клініці WDR

Для початку, проговоримо ще раз — пластинки для вирівнювання зубів використовуються для ортодонтичного лікування за наявності показань. Виготовляють і для дорослих, і для дітей індивідуально, у лабораторних умовах.

Перед тим, як приступити до лікування, необхідно зробити панорамний знімок. З цим знімком на консультації у ортодонту відбувається обговорення діагнозу та варіантів ортодонтичного лікування.

Після того, як згода досягнута у пацієнта знімають зліпок для виготовлення контрольної моделі з гіпсу. Під неї в лабораторії виготовляється пластина, яка має чітко лягати у модель щелепи.

Ну а після закінчення підгонки пластини під модель, апарат доставляється лікарю в клініку і очікує прийому пацієнта.

Пластинка фіксується у ротовій порожнині вперше ортодонтом, це обов'язково. Триватиме перша установка недовго, орієнтуйтесь на 10-15 хвилин. У цей час лікар на місці проводить фінальне коригування, підпил при необхідності. І, звичайно ж, повний інструктаж про те, як правильно користуватися та доглядати за пластинкою на зуби.

Чи шкідливі пластинки для емалі

Тиск дроту на емаль зубів незначний, але при цьому достатній для утримання ряду зубів у заданому положенні. Головне застереження для безпеки здоров'я зубів при лікуванні ортодонтичними конструкціями — це підтримання належного рівня чистоти безпосередньо конструкцій та порожнини рота. Про те, як правильно доглядати, ми пишемо в наступному розділі.

Як зміниться догляд за ротовою порожниною з ортодонтичною пластинкою

Хотілося б вам тут прочитати, а нам написати, що нічого не зміниться. Але це було б неправдою, тож розкажемо все як є. Нічого глобально складного відбуватися не почне, але деяка дисципліна та обов'язковість точно прийдуть до місця.

Почнемо з того, що пластинки для вирівнювання зубів досить крихкі і потребують дбайливого зберігання та використання. Незважаючи на те, що вони виготовляються із загартованого гіпоалергенного металу та пластику.

За дотримання деяких абсолютно нескладних для виконання правил все вийде з максимальним комфортом:

 • ви отримуєте апарат у контейнері, там він і повинен зберігатися завжди, коли не перебувати в ротовій порожнині пацієнта;
 • щоразу перед встановленням пластинки необхідно ополоснути її чистою водою;
 • ортодонтичні пластинки необхідно знімати щоразу перед їдою, сном та заняттями активними видами спорту (особливо контактними, такими як бокс, американський футбол, єдиноборства) і при плаванні;
 • щодня, краще після носіння протягом дня, рекомендується ретельно вимити пластинку для вирівнювання зубів щіткою та зубною пастою;
 • раз на тиждень проводимо "генеральне прибирання" пластини, вичищаємо з особливою ретельністю і на ніч залишаємо в концентраті, що очищає;
 • регулярно, а саме 1 раз на місяць, заплануйте візити до вашого стоматолога-ортодонта для огляду та контролю лікування.

Категорично заборонено одягати пластинки для зубів, на яких є сліди механічних або будь-яких інших пошкоджень! Носіння пошкодженої пластини — величезний ризик отримання травми, бережіть себе!

Скільки триває вирівнювання зубів за допомогою пластинок

2 роки — це середній термін лікування знімними пластинами, причому заміна ортодонтичної конструкції передбачена кожні 6-12 місяців.

Незнімні пластини носять довше, можливо до кількох років, але звичайно все залежить від індивідуальної клінічної ситуації пацієнта.

Читайте в нашому блозі: Виправлення прикусу за методикою FACE

Скільки коштують пластини для вирівнювання зубів

Відповідь на це питання не може бути однозначною, тому що на те, як формується ціна пластинок для зубів впливають значущі фактори, а саме:

 • який саме апарат буде використовуватися для ортодонтичного лікування у конкретно вашій клінічній ситуації;
 • з якого матеріалу виготовляється та з якою лабораторією співпрацює ваш ортодонт;
 • рівень кваліфікації самого ортодонта.

Для того, щоб не склалося помилкової думки запрошуємо на консультацію, після якої у вас на руках буде простий і зрозумілий план лікування із зазначенням бюджету на лікування.

Попередньо з цінами в нашій стоматології WDR на Позняках ви зможете ознайомитися в розділі ціни на нашому сайті.

У розділі виправлення прикусу є інформація про ортодонтичні пластинки для дітей та про пластинки для зубів для дорослих.

На цьому місці у вас може виникнути питання, а чи ставлять пластинки для зубів дорослим? Загалом можна відповісти, що це виняток, ніж правило. Для вирішення ортодонтичних завдань людей з щелепами, що вже сформувалися, велика ймовірність отримати рекомендації використовувати для виправлення незнімні конструкції.

Тому ми розмістили ціни на керамічні брекети, металеві брекети, брекети сапфірові. А якщо захочете докладніше розібратися чим схожі і в чому відмінності цих систем переходьте в розділ виправлення прикусу. Крім цього, ми простими словами розповіли про причини виникнення викривлення прикусу, такі знання точно зайвими не будуть.

Стороженко Катерина Валеріївна
Експерт матеріалу: Стороженко Катерина Валеріївна
Cпеціалізація: Лікар-стоматолог, ортодонт, кандидат медичних наук
Досвід роботи: Понад 8 рокiв
Безкоштовна консультація цього лікаря:

Висновки

Не забуватимемо, що здорові зуби це не лише питання краси. З дитячого віку, починаючи ще з молочних, зуби є дуже активними учасниками всього процесу травлення.

Будь-які захворювання в ротовій порожнині, особливо запальні процеси, можуть зіпсувати загальну ситуацію зі здоров'ям маленької людини. Яка може зрости у дорослого з цілим букетом проблем та необхідністю регулярно відвідувати лікарські кабінети.

Ніхто не гарантує, що здорові та рівні зуби це оберіг від усіх хвороб. Але цілком точно можна стверджувати, що краще звикати дбати про себе і своє здоров'я з раннього дитинства.

Історії з виправленням прикусу тому підтвердження — чим раніше батьки починають спостерігати за зростанням і станом зубчиків у дітей, тим легше і дешевше усувати якісь дефекти і запобігати захворюванням.

Але це зовсім не означає, що якщо ми вже доросли до шановного дорослого віку із зубами, які точно не потраплять на рекламні плакати, треба опустити руки. Все можна покращити, вилікувати та виправити. Ніколи не пізно почати любити себе.

Питання та відповіді

 • Навіщо потрібно міняти пластинку для вирівнювання зубів і як часто це потрібно робити?
  Необхідність заміни пластини пов'язана насамперед із тим, що дитина зростає. Це означає, що щелепи та кістки особи закономірно розвиваються та змінюється їх розмір. Так як процес розвитку та прогрес у лікуванні у кожної дитини відбуватися в індивідуальному темпі, терміни заміни пластини встановлює лікар-ортодонт. Можна орієнтуватись на середній термін носіння однієї пластини 1 рік.
 • Як часто потрібно відвідувати ортодонта під час курсу ортодонтичного лікування?
  Передбачте візити до стоматологічної клініки 1 раз на місяць для оптимального ритму спостереження за прогресом лікування, у крайньому випадку не рідше за один візит у 6 тижнів. Під час візиту лікар робить контрольний огляд та регулює ортодонтичний апарат.
 • У якому віці треба починати спостерігати дитину у ортодонта?
  До регулярних (кожні 4-6 місяців) візитів до стоматолога на профілактичний огляд найкраще привчати дитину з раннього віку, років з 3-х. Під наглядом стоматолога-терапевта ви зможете навчити дитину правильно чистити зубки, прищепити інтерес до візитів до клініки. Лікар зможе вилікувати будь-яке захворювання на ранньому етапі без додаткового стресу для дитини. А при виявленні будь-яких відхилень у формуванні розташування зубів чи прикусу лікар своєчасно направить вас із дитиною на консультацію до ортодонту.
Записатися на
Безкоштовну консультацію

Відгуки
наших клієнтів

 • 15.11.2021 Вікторія
  Ставила брекеты в стоматологии WDR на Позняках, сделали все отлично, хорошие, квалифицированные специалисты. Катерина Валерьевна просто чудо!
  Читати далі
 • 04.11.2021 Артем
  Дуже вдячний всьому колективу ! Лікують професійно, якісно, безболісно, комфортно та швидко! Персонал чемний, вихований з гарним почуттям гумору))) Мати з Вами справу - одне задоволення! Успіхів ВАМ !!!
  Читати далі