Записатися на прийом
Пн-Пт 10:00 - 20:00 Сб 10:00 - 17:00

Пломбування зубів

Пломба — це матеріал, яким стоматолог-терапевт заповнює порожнину зуба після видалення уражених карієсом зубних тканин (або при реставрації).

Першу зубну пломбу встановили приблизно 12 тисяч років тому — задовго до того, як з'явилася латинь, завдяки якій ми називаємо пломбу саме пломбою (лат. Plumbum - свинець). Сьогодні фотополімерна пломба (докладніше про неї див. У розділі «Які пломби існують») — стандарт стоматології, який використовують для лікування карієсу і незначних естетичних реставрацій.

Але це все — теорія та історія.

Давайте уявимо на хвилину, що пломб не існує. В такому випадку стоматолог видаляє пошкоджені карієсом тканини зуба (препарує зуб) і на цьому закінчує лікування.

Кожен раз, коли пацієнт їсть або п'є, препаровані стоматологом і не захищені емаллю тканини зуба контактують з усім набором хімічних елементів, які містяться в їжі; комбінація цих елементів зі слиною і тепло в ротовій порожнині провокують виникнення бактерій, і, як наслідок, повторний розвиток карієсу.

Таким чином, якби не пломби, то ми б жили в нескінченному циклі карієс-лікування-карієс. Тому й важливо встановлювати пломби: вони дозволяють або повністю розірвати цей цикл, або ж надовго відстрочити «візит» на повторний круг.

Які пломби існують

Якщо вивчати історію стоматології, то стає зрозуміло, що в якості пломбувального матеріалу людина використовувала різні засоби, від суміші глини і лікувальних трав до свинцю і дорогоцінних металів.

При цьому сучасна стоматологія використовує обмежену кількість матеріалів, а найпопулярніші види пломб для зубів роблять з цементу і фотополімерів.

Зверніть увагу, що, у випадку з пломбами, стоматологи використовують «загальнозрозумілі» назви.  Цементні пломби роблять з цементу, фотополімерні — з полімеру і до цього має відношення світло (приставка «фото»), а тимчасові пломби... Та яка, загалом різниця з чого їх роблять — це ж тільки тимчасові пломби :)

Цементні пломби

Цементні пломби швидко тверднуть при установці (доктору потрібно працювати оперативно), досить повільно набирають міцність (пацієнту не можна їсти 1-3 години після установки) і не дуже міцно тримаються в зубі, тому їх «термін придатності» обмежений.

Через це цементні пломби швидко втрачають свою популярність і поступаються місцем фотополімерним пломбам. Однак варто зазначити, що цей матеріал продовжують активно використовувати при лікуванні дітей і в деяких видах протезування дорослих зубів (при наявності показань).

Фотополімерні пломби

Фотополімерна або композитна пломба — це пломба з пластичного композитного матеріалу, який твердне під впливом світла. Таку пломбу ще називають «Світлотвердіючою», «світловою».

Пломба з фотополімера міцно з'єднується з обробленою поверхнею зуба (ви можете почути від стоматолога термін «адгезія», який описує цю властивість), вона естетична і довговічна. Крім того, після постановки фотополімерної пломби пацієнт відразу ж може їсти і пити.

Саме тому фотополімерні пломби так популярні в сучасній стоматології.

Тимчасові пломби

Тимчасова пломба — це пломба, яка викликає найбільшу кількість запитань :)

Особливо багато питань виникає у пацієнтів, коли така пломба починає кришитися або «випадає».

Навіщо ж ставлять тимчасову пломбу, якщо вона так «ненадійна»?  Тимчасову пломбу встановлюють під час лікування зуба або видалення нерва і вона несе дві основні функції:

 1. «Запечатує» зуб, в який стоматолог поставив ліки або засіб для умертвіння зубного нерва.
 2. Тимчасово закривають корінь зуба після видалення нерва, щоб спостерігати за динамікою (залишиться біль чи ні).

І, насправді, навіть коли вам здається, що тимчасова пломба випала, це не так. Ми детально розглядаємо такий випадок в кінці цього матеріалу.

Які пломби ми встановлюємо в стоматологічній клініці WDR Вайдер

Стоматологи-терапевти WDR встановлюють сучасні фотополімерні (композитні) пломби, які ідеально збігаються з кольором рідних зубів, вже неодноразово довели свою ефективність і довговічність.

Тому, якщо вам потрібно поставити пломбу в Києві і вам зручно приїхати в стоматологію на Позняках (вул. Анни Ахматової, 5), напишіть або зателефонуйте нам — ми з задоволенням допоможемо вам у лікуванні пульпіту, карієсу або зробимо реставрацію фотополімером.

Показання та протипоказання для постановки фотополімерної пломби

Показання для постановки фотополімерних пломб:

 • Відновлення коронки зуба після лікування карієсу.
 • Відновлення коронки зуба після відколів або при підвищеній стертості зубів.
 • Естетичне відновлення незначних візуальних дефектів (тріщини, форма зуба та ін.).

Протипоказання для постановки фотополімерних пломб:

 • Занадто велика площа руйнування зуба. У такому випадку замість пломби використовують накладки на зуби або коронки. 
 • Занадто явні візуальні дефекти. Наприклад, діастему (проміжок між зубами) неможливо якісно закрити пломбою — вона в якийсь момент обов'язково «відпаде», — тому для її виправлення використовують вініри.

Як встановлюють пломби

Ми щиро радіємо, коли до нас приходять пацієнти старше 20-ти років, які до сих пір не знають, як пломбують зуб.

І, хоча такі випадки зустрічаються досить рідко, ми все ж таки опишемо процес на прикладі того, як ставлять фотополімерну пломбу.

Етапи пломбування зуба

Після того як зуб препарований, а пошкоджені карієсом тканини видалені, стоматолог готує поверхню зуба і встановлює пломбу:

етапи пломбування зуба

 1. Наносить спеціальний гель, який «розкриває» пори зуба.
 2. Просушує зуб.
 3. Наносить додатковий склад, який робить зчеплення пломби і зуба краще.
 4. Наносить пломбу і засвічує її ультрафіолетовою лампою до повного затвердіння.
 5. Формує фісури (бугри на жувальних зубах), шліфує (прибирає частини, які заважають змиканню зубів) і полірує пломбу.

Зазвичай саме пломбування, без процедури препарування зуба і видалення пошкоджених карієсом тканин, триває від 20 до 40 хвилин.

Постановка пломби на передній зуб

Фотополімерна пломба на передній зуб встановлюється точно так же, як і пломба на жувальний. Особливості постановки пломби на передні зуби відносятся скоріше до догляду за ними.

Через сприйнятливість матеріалу до барвників, в перші дві години після установки фотополімера не рекомендується вживати в їжу фарбувальні продукти. І, звичайно, такі пломби вимагають ретельного догляду після установки (чистка зубів два рази в день, полоскання для видалення залишків їжі/напоїв після перекусу), інакше вони можуть швидко втратити колір.

Постановка пломб на жувальні зуби

Для жувальних зубів більше важлива функція, а не естетика. Тому стоматологи при установці фотополімерної пломби на жувальні зуби приділяють більше уваги опрацюванню фісур (бугри на поверхні жувальних зубів). Хоча цей елемент зуба не здається дуже важливим, фісури впливають на якість подрібнення їжі при жуванні, а значить і на роботу травної системи.

Чи боляче ставити пломбу?

Ні.

Навіть якщо карієс досить глибокий або для лікування зуба потрібно видалити нерв, то стоматологи використовують місцеву анестезію, яка повністю знеболює зуб.

А якщо карієс неглибокий, то його лікування можна проводити і без анестезії — болю не буде.

Чи боляче пломбувати зуб без нерва

Максимум неприємних відчуттів, які можна випробувати при пломбуванні депульпованного зуба (зуба без нерва) — це почуття того, що щось роблять з зубом: вібрація бору передається на інші зуби, плюс ви можете відчувати тиск.

Який наркоз використовується для установки пломб

Наркоз для установки пломб використовується дуже рідко, коли потрібно повністю знерухомити пацієнта (деякі види неврологічних захворювань, при яких людина не може сидіти спокійно тривалий час), виникає нездоланний блювотний рефлекс або є алергія на препарати місцевої анестезії.

В інших випадках для встановлення пломб використовується місцева анестезія.

Рекомендації після установки пломби

Коли можна починати їсти після установки пломби

Якщо говорити про фотополімерну пломбу, то можна починати відразу ж після її установки. Якщо по ряду показань встановлена ​​тимчасова пломба, то їсти можна через 2 години — саме стільки триває повне затвердіння цього матеріалу. Якщо ж з якихось причин вам встановили інший вид пломби (металеву, пластмасову або цементну), то варто уточнити у вашого стоматолога, через скільки можна буде їсти після установки конкретного виду пломби.

коли можна їсти після встановки пломби

Що робити, якщо після установки пломби болить зуб

Найголовніше — не панікувати. Таке трапляється і при установці постійної, і в разі тимчасової пломби.

Порядок дій в обох випадках однаковий:

Чому болить зуб з тимчасовою (або постійною) пломбою

Якщо тимчасова пломба болить, то це тимчасово (вибачте за тавтологію, не втрималися!). Як ми вже писали вище, тимчасову пломбу встановлюють, коли потрібно депульпувати зуб (видалити нерв) або «покласти» в зуб ліки, щоб його вилікувати. І в першому, і в другому випадку, зуб може бути чутливим і навіть трохи боліти після установки.

Це не страшно і в більшості випадків неприємні відчуття пройдуть через кілька годин — зазвичай доктор-стоматолог попереджає про таке після закінчення лікування.

У разі, якщо болісність не проходить, то потрібно обов'язково звернутися до свого лікаря: він призначить прийом і перелікує зуб, щоб болісні відчуття зникли.

Термін служби, відбілювання і заміна пломби

Термін служби пломби (ми говоримо зараз про фотополімерну, не про тимчасову) залежить від якості матеріалу і постановки, а також від того, як пацієнт доглядає за нею після установки.

Зазвичай фотополімерні служать від 7 до 10 років, але часто такі пломби служать і довше, особливо якщо при установці була задіяна досить велика площа зуба, а пацієнт не нехтує правилами гігієни і регулярно проходить плановий огляд у стоматолога.

Чи можна відбілити пломбу

Протипоказань до відбілювання пломби немає, але складність відбілювання полягає в тому, що ця процедура не впливає на пломбу.

Тобто, якщо після відбілювання зуби побіліли на 1-2-3 тони, то колір пломби залишається таким же, яким був до відбілювання. Найчастіше, якщо пломби знаходяться в зоні посмішки, після відбілювання потрібно їх замінити на нові — щоб колір пломби і зуба збігався.

Показання до заміни пломби (не тільки випала, а й естетичні чинники)

Є три основні причини для заміни пломби:

 • Випадання пломби. Тут все очевидно, якщо не поставити нову пломбу, то карієс розвинеться знову.
 • Вторинний карієс. Буває таке, що через якийсь час після установки пломби на зубі знову розвивається карієс. Це викликано тим, що порушується щільність прилягання пломби до зуба, в проміжок потрапляють бактерії, які й провокують повторний розвиток карієсу.
 • Естетика. Іноді стає видно «стик» пломби і зуба — ця область зазвичай темніє і впливає на загальну естетику (особливо, коли знаходиться в зоні посмішки).

У будь-якому випадку, заміна пломби — це досить швидка процедура, тому не варто її боятися.

Скільки коштують пломби або «Від чого залежить вартість установки пломби»

«Скільки коштує запломбувати зуб?» і «Скільки коштує поставити пломбу?»  — найчастіші питання, які задають пацієнти адміністратору стоматологічної клініки. 

Давайте розберемо фактори, які впливають на ціну пломби.

Вартість фотополімерної пломби залежить від матеріалу і роботи доктора. Чим дорожчий матеріал, тим довше він зберігає свої естетичні властивості і тим менше дає усадку в процесі експлуатації (тобто її рідше потрібно буде міняти).

Другий компонент, який впливає на ціну фотополімерної пломби — це робота доктора: якщо доктор наносить пломбу тонкими шарами і просвічує (закріплює ультрафіолетовою лампою) кожен шар, то ризик усадки такої пломби зменшується. Але такий процес займає більше часу, тому така фотополімерна пломба буде коштувати дорожче.

Ціна на тимчасову пломбу не так сильно залежить від типу, кількості матеріалу і роботи доктора, тому вона, найчастіше, стандартна в кожній стоматології.

В цілому ціна на тимчасову пломбу зуба в Києві варіюється від 100 до 400 гривень, ціна постійної фотополімерної пломби коливається від 700 до 1900 грн.

Однак, точну вартість вам не зможуть повідомити по телефону, коли ви телефонуєте в клініку: тільки стоматолог-терапевт під час діагностики зможе визначити обсяг лікування. І тільки стоматолог може точно сказати скільки буде коштувати пломба в Вашому конкретному випадку.

Питання та відповіді

 • Що робити, якщо випала пломба?
  Відразу ж звернутися до лікаря, незалежно від того, сталося це в гарантійний період або після його закінчення: якщо не поставити нову пломбу, то зуб буде поступово руйнуватися.
 • Що робити, якщо тимчасова пломба кришиться або випала?
  Головне — не переживати з цього приводу. Зазвичай відколюється незначна частина верхнього шару, а матеріал, який утримує ліки або блокує потрапляння їжі в корень зуба залишається на місці до того моменту, поки доктор його не видалить і не встановить постійну пломбу.
 • Які три показника якісної фотополімерної пломби?
  Вона повинна мати естетичний вигляд, щільно прилягати до поверхні зуба і мати нейтральний хімічний склад, щоб хімічні з'єднання не впливали на нервові закінчення і не викликали больових відчуттів.
Записатися на
Безкоштовну консультацію

Відгуки
наших клієнтів

 • 15.11.2021 Вікторія
  Ставила брекеты в стоматологии WDR на Позняках, сделали все отлично, хорошие, квалифицированные специалисты. Катерина Валерьевна просто чудо!
  Читати далі
 • 04.11.2021 Артем
  Дуже вдячний всьому колективу ! Лікують професійно, якісно, безболісно, комфортно та швидко! Персонал чемний, вихований з гарним почуттям гумору))) Мати з Вами справу - одне задоволення! Успіхів ВАМ !!!
  Читати далі