Записатися на прийом
Пн-Пт 10:00 - 20:00 Сб 10:00 - 17:00

Чому реставрація переднього зуба — це не просто «установка пломби»

26-08-2021

Зазвичай люди не замислюються про різницю між жувальними і передніми зубами. Ну а чого тут думати: вони ж – зуби, будова схожа, призначення — пережовувати їжу...

При цьому, всі, абсолютно всі пацієнти дбайливіше ставляться до передніх зубів. Помічали?

Ось про це і поговоримо в статті: чому пацієнти краще стежать за гігієною передніх зубів, в чому особливості та відмінності реставрації переднього зуба від пломбування жувального.

Передні зуби — важливіше?

Перед тим як розібратися в цьому питанні, додамо трохи медичної термінології. Лікарі називають передні зуби різцями, ікла — іклами, задні, в залежності від розташування — молярами і премолярами.

Так які зуби важливіше?

Дивлячись за яким критерієм оцінювати і порівнювати важливість передніх і жувальних зубів: якщо говорити про естетику, тоді передні зуби важливіше; якщо говорити про жувальної функції — важливіше задні. І незалежно від того, які зуби пацієнт вважає найважливішими, гігієна передніх зубів все одно буде краще, тому що з них зручніше зчищати наліт, ніж з жувальних.

Ми вважаємо, що немає більш і менш важливих зубів: вони важливі всі!

Особливості відновлення передніх зубів

З відновленням жувальних зубів все просто: якщо відкололася його невелика частина або він пошкоджений карієсом, лікар встановлює пломбу, якщо значна частина — вкладки або коронки. Полегшує ситуацію той факт, що жувальні зуби не видно під час посмішки. 
 
Художня реставрація зубів в зоні посмішки включає не просто відновлення форми зуба, але і відтворення естетики зуба так, щоб людина не могла відрізнити де рідні тканини, а де полімер.
 
Від цього процедура відновлення переднього зуба складніша, а в світі стоматологів її часто називають «ювелірною».

особливості відновлення передніх  та жувальних зубів

Але ж відновлюють — фотополімером?

Не зовсім і не завжди.

Стоматологи проводять реставрацію передніх зубів прямим (ще називають процедуру «композитна реставрація зубів») або непрямим способом.

прямий та непрямий спосіб реставрації зубів

Коротко про прямий спосіб. Часто пацієнти вважають, що це пломба на передній зуб. Насправді, процедура дійсно схожа на установку пломби. Різниця в тому, що нарощування зуба проводять з використанням інших матеріалів з підвищеними оптичними властивостями, які накладають шар за шаром.

Коротко про непрямий спосіб. Для відновлення передніх зубів по цифровому протоколу, в лабораторії виготовляються керамічні накладки на зуби — вініри. Накладки виготовляють в індивідуальному порядку для кожного пацієнта, а перед їх установкою лікар обточує емаль зубів. Відновлення зубів вінірами проводиться в кілька етапів.

Ми не будемо заглиблюватися в деталі методів, тому що вже розповідали про них на сторінках «Реставрація зубів» і «Вініри»

Коли необхідна заміна реставрації?

Знову ж таки, з жувальними зубами простіше. Заміна проводиться, якщо:

  • обсяг пломби зменшився і зуб став чутливим; 
  • шматочок пломби відвалився; 
  • розвиток вторинного карієсу під пломбою; 
  • пломба втратила естетичний вигляд.

При цьому, естетичний фактор рідко стає причиною для заміни пломби, тому що найголовніше — їх жувальна функція.

З передніми — складніше: якщо відновлення проводили прямим методом, естетика зубів зберігається від 3 до 5 років. Далі реставрація переднього зуба темніє, стає помітною і потребує оновлення. Крім цього, під реставрацією теж може розвиватися вторинний карієс переднього зуба. 
 
Якщо ж передній зуб відновили вініром, його заміну та корекцію не потрібно проводити найближчим часом. При ретельному догляді за ротовою порожниною і зубами, вініри служать від 10 до 20 років, після чого накладки необхідно оновити.

корекція після реставрації переднього зуба

Художня реставрація зубів в зоні посмішки: скільки коштує послуга

Спосіб реставрації — ключовий фактор, який впливає на кінцеву вартість послуги.

Нижче в таблиці показуємо вартість прямої і непрямої реставрації в стоматології WDR «Вайдер» на Позняках.

Вид реставраціїВартість відновлення зубаВартість корекції
Прямий методвід 1300 грнвід 450 грн
Непрямий метод (вініри)від 5000 грнповна вартість вініра

В цей же час, установка пломби на жувальний зуб обійдеться від 700 грн в залежності від площі під відновлення.

Орєхова Наталія Миколаївна
Експерт матеріалу: Орєхова Наталія Миколаївна
Cпеціалізація: Лікар-стоматолог, терапевт, парадонтолог, лікар вищої категорії
Досвід роботи: Понад 35 рокiв
Безкоштовна консультація цього лікаря:

Висновки

Передні зуби — це естетична складова вашої посмішки. Відповідно, під час їх відновлення стоматологу-терапевту необхідно коригувати не тільки форму, а й відтінок реставрації (інакше вона буде виділятися на тлі сусідніх зубів).
 
Нарощування передніх зубів проводять різними способами, тому вартість послуги і тривалість процедури варіюється. Навіть якщо порівнювати прямий метод реставрації переднього зуба і установку звичайної пломби на жувальний, вартість першої процедури буде вище, тому що враховується і ціна матеріалів, і «ювелірність» роботи. 
 
А взагалі, бережіть всі свої зуби: і передні, і жувальні!

Світлана Бетер
Світлана Бетер

Керуючий партнер клініки WDR на Позняках

Світлана Бетер