Записатися на прийом
Пн-Пт 10:00 - 20:00 Сб 10:00 - 17:00

Наліт і камінь на зубах: причини утворення, лікування, профілактика

08-06-2021

«Ви не чистите зуби два рази в день, не використовуєте ополіскувач, флос і навіть іригатор? Тоді ми йдемо до вас!». Якби камінь на зубах міг говорити, ця фраза була б його рекламною обіцянкою.

Незважаючи на всю ретельність процедур домашньої гігієни порожнини рота, на зубах все одно залишається наліт. Згодом цей наліт твердне і перетворюється в камінь на зубах, а він в свою чергу не тільки стає помітним оточуючим, але і провокує появу неприємного запаху з рота, сприяє розвитку захворювань ясен (пародонтит, пародонтоз та ін.) і зубів.

Сьогодні у нас в гостях новий антигерой — Камінь На Зубах.

Поговоримо про те, чому накопичується наліт, чи можна зупинити цей процес, як безпечно видалити зубний наліт і камінь та причому тут професійна чистка зубів. Сідайте зручніше, у нас розповідь з картинками :)

Чому утворюється зубний камінь або що пацієнти роблять неправильно

Скупчення нальоту і каменю на зубах — нормальне явище, як і той факт, що від нього неможливо повністю позбутися під час самостійної гігієни.

Чому так?

У роті завжди будуть місця, з яких складно видаляти залишки їжі, наприклад, важкодоступні зімкнення «сімок» і «вісімок». А якщо додати до цього недостатню гігієну, шкідливі звички, генетичну схильність та часте вживання солодощів і напоїв, які прискорюють скупчення нальоту, відповідь на питання вище стає очевидною.

причини нальоту

Але якщо зубний камінь — це норма життя, залишається питання: чи потрібно його видаляти, і якщо так — як саме?

Чому важливо видаляти камінь на зубах?

Ні, справа не тільки в красі усмішки.

Якщо зубні відкладення не видаляти, наліт буде продовжувати накопичуватися, тверднути і перетворюватися в той самий Камінь На Зубах. Але це далеко не все.

Як ми вже казали, наліт на зубах і камінь негативно впливають не тільки на здоров'я зубів, але і ясен.

Якщо ігнорувати проблему і не видаляти наліт, починається гінгівіт — легке захворювання ясен (неприємний запах з рота, ясна кровоточать). Якщо і далі нічого не робити, гінгівіт перетікає в пародонтит. А пародонтит — в пародонтоз. А пародонтоз — у втрату зубів (коли я про це написала, то відразу влаштувала собі позапланову чистку зубів).

Чому важливо видаляти камінь на зубах?

Як безпечно видалити камінь на зубах

Як і у всіх героїв, у Каменів На Зубах є своя суперсила — живучість: зняти зубний камінь звичайною зубною щіткою і ниткою неможливо.

«Геніальні» рішення народної медицини взагалі краще не знати і не пробувати: по-перше, вони не працюють, по-друге, можуть додатково нашкодити зубам.

Єдине і правильне чищення зубів від каменю і нальоту — в кріслі стоматолога. Процедура триває від 30 до 60 хвилин, безболісна і не шкодить зубам.

Як люди підтримували здоров'я зубів до появи професійної гігієни

Ви, звичайно, можете мені заперечити: якщо наліт і Камінь На Зубах така велика проблема, то як з ними справлялися, коли не те що послуги «професійна чистка зубів», але навіть стоматологів не було? Жили ж люди якось!

Спроби знайти відповідь на питання «Як безпечно видалити зубний наліт» і «Як прибрати зубний камінь» з зубів робилися ще в кам'яному столітті.

Поки не було щіток і зубних паст, використовували підручні засоби — гілки з дерев і пучки жорсткої трави.

Замість професійної чистки в кріслі стоматолога, наші предки намагалися видалити м'які і тверді відкладення з зубів за допомогою вовняних ганчірок (їх для надійності просочували смолою, медом і сіллю, додавали розтерті камені, копита тварин і товчені черепашки).

Сучасній людині важко повірити в ефективність таких методів, але з іншого боку — ці спроби набагато краще, ніж взагалі не піклуватися про здоров'я зубів. Але це не точно :)

Раз вже ми торкнулися історії, то ось ще одна замальовка з минулого.

Давньоримський лікар Цельс помітив, що, якщо недостатньо доглядати за ротовою порожниною, з'являється не тільки неприємний запах, а й чорні точки на зубах, які збільшуються і починають боліти (і призводять до повної втрати зубів). Щоб захистити зуби від карієсу, Цельс радив чистити зуби порошком з дубильного горіха, мірри (деревна смола) і пелюсток квітів, а після чищення зубів Цельс рекомендував прополоскати ротову порожнину молодим вином.

Остання рекомендація, напевно, і зробила його одним з найпопулярніших лікарів свого часу :)

Але і це ще не найцікавіший випадок.

В епоху Середньовіччя, в Олександрії був лікар, який рекомендував населенню послугу з видалення зубних відкладень за допомогою долота. Ось уявіть собі: стоматолог, у нього в одній руці долото, в іншій - спеціальний молоточок; і він так тюк-тюк по зубах... Романтика, та й годі!

У 1373 році монахи почали виробляти секретні еліксири для полоскання в рота. Секретні, тому що ніхто не ділився один з одним рецептами.

До слова, люди вже тоді розуміли важливість гігієни і загальну проблему: якщо якісь методи по догляду за зубами і працюють, то вони або шкодять зубам, або недостатньо ефективні.

І так тривало до 15 століття, поки в Італії не почали практикувати видалення зубного каменю за допомогою розчину азотної кислоти. Тут вже ефективність методу була вище, а шкоди зубам — менше, ніж від долота.

Повноцінну гігієну ротової порожнини в кріслі стоматолога почали проводити тільки в 20 столітті

Все, на цьому екскурс в історію закінчено, давайте повернемось до нашого антигерою.

Видалення зубного каменю в кріслі стоматолога: що це за процедура, навіщо проводять

Професійна гігієна ротової порожнини — стоматологічна процедура, яка дозволяє видалити підясенні і надясенні зубні відкладення. Таким чином, процедура є відмінною профілактикою захворювань ясен, а ще — покращує естетику зубів.

Як проходить чистка зубного каменю в стоматології WDR на Позняках

Якщо є антигерой — Камінь На Зубах, то повинен бути і позитивний персонаж — Стоматолог.

* Тут я могла б несамовито розрекламувати наших стоматологів WDR, але ви і так знаєте, які вони чудові, тому із зусиллям, але стримую себе!

І у нашого супергероя, звичайно ж, є рецепт боротьби з порушником гігієни:

  1. Насамперед, стоматолог WDR «Вайдер» проводить візуальний огляд ротової порожнини пацієнта. Так він оцінює кількість зубних відкладень, а також важкодоступні місця, яким потрібно приділити більше уваги.
  2. Якщо у пацієнта підвищена чутливість зубів, застосовується аплікаційна анестезія, щоб зменшити неприємні відчуття під час процедури.
  3. Далі терапевт розбиває зубний камінь на дрібні частинки за допомогою скалера. Брехати не будемо: іноді це неприємний етап, особливо якщо у пацієнта велика кількість зубних відкладень.
  4. Після видалення твердих відкладень, пацієнту проводять чистку Air Flow (діючи на зуби сумішшю повітря, води і спеціального засобу під великим тиском), щоб видалити роздроблені частинки твердого нальоту і м'який наліт, який залишився у важкодоступних місцях.
  5. Заключний етап — шліфування зубів спеціальними пастами, які затирають мікротріщини і нерівності на емалі. До слова, для цього використовують спеціальні пасти, які відрізняються від звичайних для домашнього догляду.
  6. Також, лікар дає пацієнтові індивідуальні рекомендації по догляду за ротовою порожниною і підбирає відповідні стану ротової порожнини засоби гігієни.

етапи профчистки

Чищення зубів від каменю: як часто потрібно проводити процедуру

Періодичність професійного чищення зубів для кожного пацієнта індивідуальна і залежить від безлічі факторів: особливостей зубів, способу життя, раціону, шкідливих звичок, ну і, звичайно ж, від регулярності та якості домашньої гігієни ротової порожнини.

В середньому, стоматологи рекомендують пацієнтам проводити професійну чистку раз на півроку. Але бувають і випадки, коли лікар складає індивідуальні рекомендації пацієнтові, наприклад, видаляти камені на зубах кожні три місяці або навпаки — раз на рік.

Чи можна зробити так, щоб наліт на зубах не накопичувався?

На жаль, наліт буде накопичуватися при правильній гігієні, при правильному харчуванні і відсутності шкідливих звичок. Так що позбутися від зубного каменю раз і назавжди — вийде.

А ось зменшити його скупчення — можна. Для цього потрібно приділяти більше часу гігієні рота: ретельно чистити зуби, використовувати ополіскувач, флос або іригатор. Крім того, бажано відмовитися від шкідливих звичок, харчуватися збалансовано, зменшити вживання солодкого.

Висновки: так чому ж важливо проводити професійну чистку зубів?

Причин, щоб чистка каменів на зубах стала для вас регулярною процедурою більше, ніж достатньо:

  • дозволяє видалити затверділі скупчення нальоту у важкодоступних місцях;
  • відмінна профілактика захворювань ясен;
  • покращує естетику посмішки.

Єфименко Ірина Валеріївна
Експерт матеріалу: Єфименко Ірина Валеріївна
Cпеціалізація: Лікар-стоматолог, терапевт
Досвід роботи: Понад 4 рокiв
Безкоштовна консультація цього лікаря:

Бонус: проведення професійної гігієни ротової порожнини «за замовчуванням» включає детальний візуальний огляд всіх зубів, а значить лікар помітить потенційні проблеми з зубами і дасть вам рекомендації по їх лікуванню.

Загалом, якщо відвідувати стоматолога регулярно для чищення нальоту і видалення зубного каменю, то антигерой Камінь На Зубах більше ніколи не з'явиться в сценарії вашого життя.

Бережіть себе!

 

Світлана Бетер
Світлана Бетер

Керуючий партнер клініки WDR на Позняках

Світлана Бетер